Mobile Triggers

All ASH News & Blogs

Sacred Heart holds 134th Annual Prize Day
Communications
Prize Day 2021

Sacred Heart holds 134th Annual Prize Day

Sacred Heart held its 134th annual distribution of prizes on Friday, May 28 at the Nims Fine Arts Center. Members of the graduating senior Class of 2021 were recognized, and students were awarded various prizes and scholarships for character, service, and academic achievement.

Following the distribution of prizes, the Class of 2021 salutatorian Katie Paige Gardes addressed the gathering. Senior Class President Caroline Evans then presented the traditional Senior Gift - a donation to renovate the dressing room of the theater in the Richard Colton Fine Arts Center. To close out the ceremony, Headmistress Sr. Melanie Guste, RSCJ, offered a reflection and congratulations to the class.

View photos>>

2021 PRIZE DAY AWARD RECIPIENTS

Valedictorian: Caroline Evans 
Salutatorian: Katie Paige Gardes 
Mater Medal: Olivia McGoey 

HIGHEST ACADEMIC ACHIEVEMENT
1st Academic:  Emma Gelé
2nd Academic: Laney DeMarcay
3rd Academic: Olivia Finch
4th Academic: Caroline Evans

ACADEMIC EXCELLENCE
1st Academic: Ava McGoey
2nd Academic: Anna Watson
3rd Academic: Ashley Ellis
4th Academic: Katie Paige Gardes

DISTINGUISHED SCHOALRS
1st Academic: Ava Arch, Katherine Benton, Maria English, and Ava McGoey
2nd Academic: Laney DeMarcay and Anna Watson
3rd Academic: Olivia Finch and Ashley Ellis

SCHOLARSHIPS

Sister Marie Adele Bush, RSCJ Scholarship: Tricia Aucoin
Virginia Wilson Voelker Scholarship: Katie Kleehammer
A. Louis Read Scholarship: Cate Martin
Golden Cardinal Scholarship: Olivia Boyd
Peggy D. Sarpy '63 and Margaret D. Ramsey '32 Scholarship: Emma GEle
Sharon Ellis Murray Scholarship: Katherine Wise
Dr. Timothy M. Burns Scholarship: Catherine Bonura
Brianna Murphy Scholarship: Katie Lawton
Adams-Kaulakis Scholarship for Global Education: Christian Vaicius

Très Bien Society Inductees:
Trisha Aucoin, Angelica Ekenta, Olivia Finch and Rolland Grady

AWARDS:
Alumnae Essay Award: Haydée Dennard
Ray Grenier Award: May Manning and Olivia McGoey
Knights of Columbus Patriotic Award: Elizabeth Brookes
Mother Soniat Award: Charlotte Galloway
Sociedad Espñnola José Luis Baños Award: Adriana Mehaffie
Rensselaer Award: Olivia Finch
Jill Keiffer Science Award: Carolyn Burton
Bausch & Lomb Science Award: Ashley Ellis
Alton Ochsner Future Physician Award: Myklaela Coleman
Paul Charbonnet, Sr. Award: May Manning

EXCELLENT COOPERATION
1st Academic: Ava McGoey
2nd Academic: Emily Bulloch and Cami Davis
3rd Academic: Angelica Ekenta
4th Academic, Fathers' Club Award for Outstanding Cooperation: Charlotte Galloway

OUTSTANDING COURTESY & RESPECT
1st Academic: Eliza Capella and Toni Gagliano
2nd Academic: Laney DeMarcay
3rd Academic: Veronica Camenzuli
4th Academic: Isabelle Dalton

OUTSTANDING SERVICE
1st Academic: Juliet Boyd            
2nd Academic: Aleyea Mogilles
3rd Academic: Olivia Boyd
4th Academic: Emily LeBlanc
Sister Rita Karam Award for Outstanding Service to the Wider Community: Rolland Grady

PERFECT ATTENDANCE
For all four years of Upper School: Katie Paige Gardes and Caroline Nusloch

Recent Posts